Μια ανάσα από το να… γράψει ιστορία ο ΟΦΙ στο ΟΑΚΑ προηγήθηκε στο σκορ και παρέμεινε όρθιος 2-2 με τον ΠΑΟ (Ηχητικό)

Περήφανος για την προσπάθεια του ΟΦ Ιεράπετρας στο ΟΑΚΑ δήλωσε μετά το 2-2 με τον Παναθηναϊκό ο πρόεδρος κ. Θανάσης Χηνόπουλος και τόνισε πως έβγαλε τα δικά του συμπεράσματα από το ματς

με τον ΠΑΟ 2-2 στον Planet9 0,6 Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου στο Κύπελλο Ελλάδας που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ το απόγευμα της Τετάρτης ο ΟΦΙ απέναντι στον Παναθηναϊκό απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 χάνοντας τη νίκη την οποία κρατούσε με «νύχια και με δόντια» στις καθυστερήσεις όταν και δέχθηκε την ισοφάριση, αποτέλεσμα πάντως το οποίο τον κρατάει ζωντανό μαθηματικά για πρόκριση ενόψει της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής με τον Παναιτωλικό στο Παγκρήτιο. Οι παίκτες του Γιάννη Μάγγου σεβάστηκαν, αλλά δεν φοβήθηκαν το όνομα του αντιπάλου τους. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Χατζηθεοδωρίδη στο 20’ αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι τούμπα με γκολ των Χίσι και Αναστασόπουλου στο 25ο και το 43ο λεπτό. Ο Καμπετσής στην τελευταία φάση του αγώνα λύτρωσε τους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Η 5η Δεκεμβρίου 2018 θα προστεθεί ως σημείο αναφοράς στη μακρά ιστορία του ΟΦ Ιεράπετρας. Το 2-2 επί του Παναθηναϊκού στο Ολυμπιακό Στάδιο και έτσι όπως αυτό ήρθε, δημιουργεί ένα ξεχωριστό κεφάλαιο υπερηφάνειας για την ομάδα της Ιεράπετρας και τους ανθρώπους που δουλεύουν εκεί.

Τα σενάρια πρόκρισης στον όμιλο

Αναφορικά με την πρόκριση, όλα θα κριθούν την τρίτη αγωνιστική στην Κρήτη. Με τον Κισσαμικό να υποδέχεται τους «πράσινους» όπου με ισοπαλία προκρίνονται αμφότεροι, ενώ η Ιεράπετρα φιλοξενεί τον Παναιτωλικό, με όλες τις ομάδες να έχουν ελπίδες πρόκρισης.