Με την τελετή λήξης και τις απονομές βραβείων έπεσε η αυλαία και του 8ου Πανελληνίου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας

Με την τελετή λήξης και τις απονομές βραβείων έπεσε η αυλαία και του 8ου Πανελληνίου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας!

Η Ελεάννα Καρανδεινού παρέα με το Γεράσιμο Φουρλάνο, την Εύα Φουρλάνου και το Φώτη Μιχαηλίδη, «συνέλεξαν στιγμές» και τις μοιράστηκαν με τον πιο όμορφο τρόπο με όλους εμάς που είχαμε την τύχη να βρεθούμε στη για άλλη μια φορά κατάμεστη αίθουσα Μελίνα Μερκούρη.

Μετά από ένα σύντομο απολογισμό από τον πρόεδρο της κριτικής επιτροπής Νίκο Βερλέκη, ο Νίκος Ασπραδάκης, η Ιωάννα Ζουριδάκη, η Μαριάννα Λασιθιωτάκη και ο Βαγγέλης Σαλακούμας, ανακοίνωσαν με επαγγελματική άνεση  τους νικητές των βραβείων και  κάλεσαν τους εκπροσώπους των διαγωνιζομένων ομάδων να τα παραλάβουν, υπό το θερμό χειροκρότημα του κοινού, από το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ιεραπύτνης και Σητείας κο Κύριλλο, το  Δήμαρχο Ιεράπετρας Θεοδόση Καλαντζάκη , το βουλευτή Λασιθίου Γιάννη Πλακιωτάκη, τον αντιπεριφερειάρχη πολιτισμού Κώστα Φασουλάκη, την καλλιτεχνική  διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμοντέρ Ιεράπετρας Ελένη Βλάση, δημοτικούς και περιφερειακούς συμβούλους και εκπροσώπους φορέων.

Η τελετή έκλεισε με την καθιερωμένη συγκέντρωση στη σκηνή του θεάτρου, «της ψυχής του φεστιβάλ», των πολλών εθελοντών, των αφανών ηρώων του 8ου Πανελληνίου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας.

Ευχαριστούμε όλους όσους συνέβαλλαν στη για άλλη μια φορά άψογη διοργάνωση και δίνουμε από τώρα ραντεβού για το 9οΠανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας τον Οκτώβριο του 2019.

Ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στα ΜΜΕ που όλες αυτές τις ημέρες προέβαλλαν απλόχερα τις δραστηριότητες που αφορούσαν στο 8οΠανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας.

Βραβείο Α΄ Καλύτερης  Παράστασης

Στην παράσταση «Η γραμμή» του Ισραέλ Χόροβιτς από την ομάδα ΘΕΑΤΡόPolice.

Βραβείο Β΄ Καλύτερης  Παράστασης

Στην παράσταση «Τρικυμία» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.

Βραβείο Γ΄ Καλύτερης  Παράστασης

Στην παράσταση «Οι ηλίθιοι» του Νιλ Σάιμον από την ομάδα «Πληθυντικός Αριθμός».

Βραβείο Κοινού

Στην παράσταση «Αλμανάκ» της Μαριάννας Κάλμπαρη από το Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα – Σκηνή Βαρνάβα.

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Στη Γιούλη Μαρούση για την παράσταση «Η γραμμή» του Ισραέλ Χόροβιτς από την ομάδα ΘΕΑΤΡόPolice.

Βραβείο Α΄ Ανδρικού ρόλου

Στο Γιάννη Χριστογιάννη για το ρόλο του Φλέμινγκ στην παράσταση  «Η γραμμή» του Ισραέλ Χόροβιτς από την ομάδα ΘΕΑΤΡόPolice.

Βραβείο Α΄ Γυναικείου ρόλου

Στη Ντίνα Ζαγάρηγια το ρόλο της Λένυα Ζουμπρίτσκι στην παράσταση «Οι ηλίθιοι» του Νιλ Σάιμον από την ομάδα «Πληθυντικός Αριθμός».

Βραβείο Β΄ Ανδρικού ρόλου

Στον Γιάννη Κόσογλου για το ρόλο του Καλιμπάν στην παράσταση «Τρικυμία» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.

Βραβείο Β΄ Γυναικείου ρόλου

ΣτηνΕρμίνα Καλογήρουγια το ρόλο της Έλεν Κέλλερ στην παράσταση  «Το θαύμα της Άννυ Σάλιβαν» του Ουίλλιαμ Γκίμπσον από το Θεατρικό Όμιλο Πάφου.

Βραβείο Μουσικής Σύνθεσης

Στον Τάσο Αντωνόπουλο για την παράσταση «Η δολοφονία του Μαρά» του Πίτερ Βάις από τη Θεατρική Ομάδα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Βραβείο Μουσικής Επιμέλειας

Στην παράσταση «Οι ηλίθιοι» του Νιλ Σάιμον από την ομάδα «Πληθυντικός Αριθμός».

Βραβείο Σκηνογραφίας

Στην Κατερίνα Ανδρουλάκηγια την παράσταση «Τρικυμία» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.

Βραβείο Ενδυματολογίας

Στη Ματίνα Γεωργάγια την παράσταση «Εθνικότητά μου το χρώμα του ανέμου» του Ματέι Βισνιέκ από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Ζωφράφου.

Βραβείο Χορογραφίας

Στη Ρένη Παπαδάκη-Πλουμίδουγια την παράσταση «Τρικυμία» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.

Βραβείο Φωτισμού

Στο Δημήτρη Χατζάκη για την παράσταση «Τρικυμία» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.

Βραβείο Προγράμματος

Στην παράσταση «Τρικυμία» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.

Βραβείο Αφίσας

Στην Κατερίνα Ανδρουλάκηγια την παράσταση «Τρικυμία» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.

Έπαινος ερμηνείας στο Νίκο Τσαρούχη  για το ρόλο του Άρναλ  στην παράσταση  «Η γραμμή» του Ισραέλ Χόροβιτς από την ομάδα ΘΕΑΤΡόPolice.

Έπαινος ερμηνείας στο Μιχάλη Κετέογλουγια το ρόλο του Κόμη Γιουσέκεβιτς στην παράσταση  «Οι ηλίθιοι» του Νιλ Σάιμον από την ομάδα «Πληθυντικός Αριθμός».

Έπαινος ερμηνείας στον Αντώνη Τσαχαλίδη για το ρόλο του δρομέα  στην παράσταση  «Εθνικότητά μου το χρώμα του ανέμου» του Ματέι Βισνιέκ από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Ζωφράφου.

Έπαινος ερμηνείας στην Αναστασία Παπαθανασίουγια το ρόλο του κοριτσιού στην παράσταση «Αλμανάκ» της Μαριάννας Κάλμπαρη από το Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα – Σκηνή Βαρνάβα.

Έπαινος ερμηνείας στην Φωτεινή Σαλβαρίδη  το ρόλο του Ζακ Ρου στην παράσταση «Η δολοφονία του Μαρά» του Πίτερ Βάις από τη Θεατρική Ομάδα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Έπαινος στη Μαρίνα Αθανασίου  για τη σκηνοθεσία στην παράσταση  «Το θαύμα της Άννυ Σάλιβαν» του Ουίλλιαμ Γκίμπσον από το Θεατρικό Όμιλο Πάφου

Έπαινος στοΘεατρικό Εργαστήρι Δήμου Ζωφράφουγια την παράσταση «Εθνικότητά μου το χρώμα του ανέμου» του Ματέι Βισνιέκ.

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ