Ο ΟΦΙ για πρώτη φορά στην ιστορία του Κυπελλούχος Ερασιτεχνών Ελλάδας (Ηχητικό)

Ιστορικές στιγμές ζει το ποδόσφαιρο της Ιεράπετρας καθώς ο ΟΦ Ι Ιεράπετρας νίκησε με 2-0 τη Νίκη Βόλου στο Κερατσίνι και στέφθηκε Κυπελλούχος Ερασιτεχνών για πρώτη φορά στην ιστορία του. Η ομάδα της Ιεράπετρας κέρδισε πέναλτι μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Ντιατά ανατράπηκε από τον Ζιώγα μέσα στην περιοχή. Μάλιστα ο τελευταίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο ξεκίνημα της φάσης του πέναλτι μάλιστα τραυματίστηκε σοβαρά ο Καραγιάννης μετά από σκληρό μαρκάρισμα αντιπάλου του και μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο. Τελικά το πέναλτι εκτελέστηκε στο 12ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να είναι εύστοχος ανοίγοντας το σκορ για τον ΟΦΙ. Έχοντας παίκτη παραπάνω, η ομάδα της Ιεράπετρας ήλεγχε το παιχνίδι, ενώ στο 33ο λεπτό πέτυχε και 2ο γκολ με τον Κορέτα. Το 0-2 έμελλε να είναι το τελικό σκορ που χάρισε τον τίτλο στον ΟΦΙ.

Η ενίσχυση της ομάδας σε συνεργασία προέδρου και προπονητή είναι δεδομένη, δηλώνει στον Planet 90,6 πρόεδρος της ομάδας κ. A. Χηνόπουλος, και τονίζει ότι για φέτος ο στόχος είναι η ομάδα να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, και να παλέψει για την άνοδο. Στα μελανά σημεία του τελικού ο πολύ σοβαρός τραυματισμός, του Ηλία Καραγιάννη. Ο παίκτης εγχειρίστηκε στην κνήμη, και αναμένεται να μείνει εκτός των γηπέδων για αρκετό καιρό, ενώ η απόφαση που πάρθηκε από το ΔΣ του ΟΦΙ ήταν η ανανέωση του συμβολαίου του για δύο χρόνια. Κίνηση μεγαλείο του Α. Χηνόπουλου που δείχνει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο ότι ο ΟΦΙ Ιεράπετρας είναι μια οικογένεια, τυχαίο; μάλλον όχι.

Ραντεβού για μια μοναδική φιέστα στην παραλιακή πλατεία της Ιεράπετρας δίνουν οι κυπελλούχοι ερασιτεχνών Ελλάδας με όλους τους φιλάθλους της πόλης για την κατάκτηση του κυπέλλου, το βράδυ της Τρίτης στις 21:00 ευχαριστώντας τους για την στήριξη της ομάδας.

Ακούστε τη συνέντευξη που παραχώρησε στον Planet 90,6 ο κ. Αθανάσιος  Χηνόπουλος